پذیرش تحصیلی کانادا

اردیبهشت ۱۳۹۹

در زمینه تحصیلی، کانادا از جمله کشورهای انگلیسی زبانیه که همیشه مورد توجه دانشجوها هستش. میشه گفت دلایل مهم دانشجوها برای انتخاب این کشور موارد زیر هستش:

- اجازه کار قانونی به مدت ۲۰ ساعت در هفته برای دانشجوها حین تحصیل
- سیستم آموزشی پیشرفته و سطح بالا
- هزینه تحصیل مقرون به صرفه به نسبت کشورهای مشابه انگلیسی زبان مثل انگلیس و استرالیا
- امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی
- موقعیت پیدا کردن شغل بعد از اتمام تحصیل

کلاً ادامه تحصیل در کانادا در دو سطح کالج و دانشگاهه:

کالج ها عموما دوره های ۱ تا ۳ ساله در زمینه های کاربردی ارائه میدن و معمولا فارغ التحصیل های کالج با هدفشون از انتخاب کالج جذب سریعتر توی بازار کاره.

و خوب دانشگاه ها هم دروس و مقاطع تخصصی تر و با تئوری بیشتری ارائه می کنن. مقاطع تحصیلی توی دانشگاه های کانادا مثل دانشگاه های ایران کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتریه.

اگه بخوایم خلاصه بگیم، مدارک مورد نیاز دانشگاه ها برای ادامه تحصیل:

- مدارک هویتی که میشه همون پاسپورت و عکس
- آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات
- مدرک زبان معتبر
- رزومه (CV)
- انگیزه نامه (SOP)
- در صورت لزوم مصاحبه با اساتید
- توصیه نامه از طرف اساتید ایرانی

سه تا نکته مطرحه در این مورد، که باهم بررسیشون می کنیم:

نکته اول اینکه، تدریس در مراکز آموزشی کانادا بیشتر به زبان انگلیسیه، البته بعضی مراکز آموزشی هم زبانشون فرانسویه مخصوصا در استان کِبِک. هر مؤسسه و دانشگاهی هم پروتکل خاص خودش رو برای اثبات دانش زبان دانشجو داره. برای زبان انگلیسی نمره مناسب توی یکی از آزمونهای TOEFL ، IELTS ، CELPIP مورد قبوله و معمولا دانشجو های خارجی یکی از آزمونهای آیلتس یا تافل رو انتخاب میکنن. معمولا دانشجوها برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا آیلتس ۶.۵ و برای مقطع دکتری آیلتس ۷ باید داشته باشن. برای زبان فرانسه هم معمولا آزمونهای TFI ، DELF ، و DALF مورد پذیرش دانشگاه هاست.

کالج های کانادا هم بعضیاشون مدرک زبان از دانشجو می خوان و بعضی ها هم نیازی ندارن و خودشون کلاس های زبان رو برگزار میکنن.

نکتۀ دوم در مورد توصیه نامه هاست؛ دقت کنید که هر دانشگاه یا کالج پروتکل خاص خودش رو داره. بعضیاشون صرفاً توصیه نامه های کاغذی با مهر یا به قولی رسمی رو قبول دارن و بعضیاشون هم نوشتن اسم و آدرس ایمیل استاد براشون کفایت می کنه تا خودشون با استاد شما تماس بگیرن و توصیه نامه رو قبول کنن. البته بعضیاشون هم هستن که یه ترکیبی از دو مدل قبلی رو مد نظر دارن. پس باید کاملاً دقت کنید، قبل از اینکه از استادتون توصیه نامه بخواید، حتما از مدل توصیه نامه ای که دانشگاه یا کالج مقصد می خواد ازتون اطلاع داشته باشید.

نکته سوم مربوط به زمان بندی درخواسته؛ مخصوصاً برای مقطع کارشناسی ارشد. هر کدوم از دانشگاه ها یا کالج ها برای ارائه درخواست و تاریخ اعلام نتایج، زمان بندی خاص خودشون رو دارن. مثلاً یه سریاشون فقط برای ترم سپتامبر و یه سریا هم برای هر دو ترم سپتامبر و ژانویه. این نکته از این جهت مهمه که مثلاً ممکنه دانشگاهی آخرین مهلت ارائه درخواست و مدارکش برای ترم سپتامبر، ژانویۀ قبلش باشه ولی یه دانشگاهی هم تا ماه مارچ مهلت بده.

البته کالج هایی هم هستن که تقریباً هر فصل برای یه سری از رشته ها پذیرش انجام میدن.

همۀ این موارد بستگی به رشته و دانشگاه مورد نظر شما داره که بهتره برای اقدام تمام اطلاعات کافی رو قبل از اقدام به دست بیارید.

اقامت اروپا

آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همه‌ی انسان‌ها برابرند. (مارتین لوتر‌کینگ)

پذیرش تحصیلی

به نتیجه رسیدن امور مهم، اغلب به انجام یافتن یا نیافتن امری به ظاهر کوچک بستگی دارد. (چاردینی)