پذیرش تحصیلی آلمان

اردیبهشت ۱۳۹۹

شاید بشه گفت آلمان مهمترین مقصد برای ادامه تحصیل در اروپاس. مهمترین دلیل این مساله هم وجود تعداد زیاد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در این کشوره. مزایای تحصیل در آلمان رو همین ابتدای کار بهتون میگیم:

❖ اجازه کار قانونی به مدت 20 ساعت در هفته برای دانشجوها
❖ سیستم آموزشی پیشرفته و سطح بالا
❖ عدم اخذ شهریه از دانشجویان در بسیاری از مقاطع
❖ امکان تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی

مراکز آموزش عالی آلمان به دو دسته دانشگاه و مراکز آموزش پیشرفته (hochshule) تقسیم بندی میشن.

دانشگاه های آلمانی مثل دانشگاه های ایران متمرکز بر آموزش پیشرفته دروس هستن و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترا رشته های خودشون رو ارائه میدن. از طرف دیگه مراکز آموزش پیشرفته عموما متمرکز بر رشته های کاربردی ترن و معمولا هر واحد تعداد محدودی رشته رو به دانشجوها ارائه میدن. البته اینم اضافه کنم که مراکز آموزش پیشرفته بیشتر اوقات رشته های خودشون رو تا سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد ارائه میکنن.

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان رو این پایین نوشتیم:

❖ مدارک هویتی مثل صفحه اول پاسپورت و عکس
❖ مدارک تحصیلی و ریزنمراتشون
❖ مدرک زبان معتبر
❖ رزومه (CV)
❖ انگیزه نامه (SOP)
❖ در صورت لزوم مصاحبه با اساتید
❖ توصیه نامه از طرف اساتید ایرانی

نکته: شیوۀ درس دادن توی مراکز آموزشی آلمان با توجه به نوع رشته و مرکز ارائه دهنده ممکنه آلمانی و یا انگلیسی و یا ترکیبی از هر دو زبان باشن. با در نظر گرفتن اینکه زبان ارائه شده چی باشه، مرکز آموزشی مورد نظر روش خاص خودش رو برای پذیرش داره. در صورتی که زبان انگلیسی مد نظر دانشگاه باشه، عموماً باید نمره آیلتس بالاتر از 6.5 ارائه کنید. برای زبان آلمانی هم معمولا مدرک B2 نیازه.

نکته: متقاضی های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حواسشون به این نکته باشه که بعضی از دانشگاه های آلمان به طور مستقیم مدارک مورد نیازشون برای پذیرش رو از دانشجو دریافت نمیکنن. این دانشگاه ها با موسسه ای به نام uni assisst همکاری میکنن. دانشجو باید توی سایت این موسسه حساب کاربری باز کنه و مدارک مورد نیازشون رو توی زمانی که براش مشخص می کنن ارائه بده. این موسسه خودش به طور مستقیم و با توجه به شرایط دانشجو با دانشگاه و موسسات عالی ارتباط برقرار میکنه و بعدش به دانشجو اعلام می کنه که کجا می تونه اقدام کنه.

متقاضی های تحصیل در مقطع دکترا هم معمولا باید با استاد هایی که در گرایش مد نظرشون فعالیت می کنن ارتباط برقرار کنن و گروه هایی که موقعیت خالی دارن رو پیدا کنن و برای اون گروه ها و زیر نظر اون استاد درخواست خودشون رو ارائه کنن.

دانشجوهای گروه پزشکی دقت کنن که تحصیل توی این رشته فقط به زبان آلمانیه و سطح مورد نظرشون هم C1 هستش.

نکته: سایت موسسه دآد با آدرس www.daad.de خیلی میتونه کمک کننده باشه، خصوصاً دانشجوهایی که می خوان توی مقطع دکترا تحصیل کنن، می تونن موقعیت های خالی توی گروه های تحصیلی رو، در کل آلمان، ببینن و اگر لازم شد درخواست خودشون رو ارائه کنن. این سایت خیلی سریع آپدیت میشه و اطلاعات جدید رو هر روز ارائه میکنه.

نکته: هزینه های تحصیل توی آلمان، معمولاً هزینه های از دانشجو برای ثبت نام دریافت نمی کنن و معمولاً ترمی 300 یورو برای صدور بلیط استفاده از حمل و نقل عمومی و خدمات دانشگاه از دانشجو می گیرن. دوره دکتری هم بیشتر اوقات به عنوان شغل در نظر می گیرن و دانشجو ماهیانه با توجه به نظر دانشگاه و اساتید و رشته ای که درش تحصیل میکنه، از دانشگاه حقوق دریافت میکنه. البته این نکته رو یادتون باشه که قوانین ایالت ها ممکنه باهم فرق کنه و بعضیهاشون از دانشجوهای خارج از اتحادیه اروپا هزینه ای دریافت کنه.

اقامت اروپا

آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همه‌ی انسان‌ها برابرند. (مارتین لوتر‌کینگ)

پذیرش تحصیلی

به نتیجه رسیدن امور مهم، اغلب به انجام یافتن یا نیافتن امری به ظاهر کوچک بستگی دارد. (چاردینی)