ویزای توریستی شنگن

اردیبهشت ۱۳۹۹

اگر شما ویزا اولی هستید بدونید که ایتالیا، یونان، فرانسه، هلند، اسپانیا، اتریش، مجارستان، جمهوری چک و سوئیس از جمله کشورهایی هستن که شما شانس بیشتری برای گرفتن ویزا ازشون دارید. کشورهای دیگه مثل کشورهای اسکاندیناوی و ... ویزای به جز موارد نادر ویزای توریستی صادر نمی کنن و اکثرا فقط با درخواست ویزای بیزینسی یا دیدار اعضاء خانواده و اقوام موافقت می کنن.

زمانی که شما قصد سفر کردن به اروپا برای گردش و تفریح دارید، باید اول از همه مدارک مورد نیاز سفارت خانه کشور مورد نظرتون رو آماده کنید که به صورت کلی مدارک ضروری برای اخذ ویزا را میشه در ۴ دسته کلی تقسیم بندی کرد:

۱. مدارک هویتی، ۲. مدارک شغلی، ۳. مدارک بانکی، ۴. مدارک اثبات سفر

این مدارک تقریباً برای همه سفارت‌ها یکسانه اما تفاوت های جزئی هم باهمدیگه دارن.

پایین همین صفحه ما مدارک مورد نیاز رو کامل براتون گذاشتیم که می تونید دانلود کنید و ازش استفاده کنید.

برای اینکه مدارک و درخواست ویزا رو به دست سفارت برسونید باید از مرکز انگشت نگاری مربوط به کشور مقصدتون (VFS یا CKGS یا BLS یا Visa Metric) که در تهران دفتر دارند وقت بگیرید. در حال حاضر مبلغ صندوق سفارت ۸۰ یورو به ازای هر نفر بزرگسال (۱۲ سال به بالا)، ۴۰ یورو برای کودکان (۶ تا ۱۲ سال) و برای کودکان زیر ۶ سال رایگانه. دفاتر انگشت نگاری کارمزدی هم برای خودشون میگیرن که معمولا چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ یورو هستش که باید به این مبالغ اضافه کنید.

اعلام نتیجه درخواست ویزا هم حداقل ۱۴ روز طول میکشه و شما برای گرفتن پاسپورت و دریافت نتیجه مجددا بایستی به مرکزی که در اون انگشت نگاری شده بودید مراجعه کنید.

یه سوالی که همیشه تو ذهن همه وجود داره اینه که خودمون اقدام کنیم ویزا میشیم یا بهتره بواسطه آژانس های هواپیمایی این کار رو انجام بدیم؟ اجازه بدید توضیح مختصری در این باره بدیم و بعد قضاوت با شما.

سفارت خونه همیشه باید خیالش از چند تا مورد راحت باشه تا ویزا رو صادر کنه. یکی اینکه مسافر بعد از اتمام سفرش برگرده و فقط اهداف توریستی داشته باشه ، دوم اینکه مسافر از قوانین اون کشور تخطی نکنه و در درجه سوم اطمینان حاصل کنه که متقاضی میتونه هزینه های مربوط به محل اقامت و غذا و رفت و آمد رو به راحتی پرداخت کنه..

در نتیجه آژانس های هواپیمایی وقتی جهت انجام خدمات با متقاضی قرارداد می‌بندن برای رعایت مورد اول و دوم (بازگشت به موقع از سفر و عدم تخطی از قوانین کشور مقصد) از مسافر ضمانت نامه مالی میگیرند که عموماً مسافران ضمانت نامه حسن انجام تعهدات که توسط باک صادر میشه رو ارائه می کنن.

یه نکتۀ خیلی مهم دیگه هم هست که نباید فراموش کرد، بعضی از آژانس‌ها خودشون برگزار کنندۀ تور توی کشور مقصد هستن که روی پرونده متقاضی، نامه درخواست صدور ویزا میذارن. یه سری دیگه از آژانس‌ها هم هستن که به طور مستقیم تور برگزار نمی‌کنند اما بواسطه آشنایی و شناخت آژانس‌های دسته اول میتونن ازشون برای مسافران دعوت نامه بگیرن، که این موضوع به روند صدور ویزا خیلی خیلی کمک می کنه چون سفارت خونه ها هم از این موضوع اطلاع دارن و به خاطر همین احتمال صدور ویزا خیلی بیشتره.

از طرف دیگه هم خیال متقاضی راحت تره که اون آژانس تمام مدارک لازم رو، عیناً طبق درخواست سفارت، از مسافر گرفته و در پرونده گذاشته.

حالا ممکنه این مسئله پیش بیاد که از کجا معلوم اون آژانس کارش رو درست انجام میده.

اول از همه سابقۀ اون آژانس رو باید بررسی کنید و ببینید برای متقاضی های دیگه چجوری خدمات دادن و اگر تونستید با یکی از اونا ارتباط بگیرید. الان دنیای مجازیه و همه به هم دسترسی دارن.

دوم اینکه باید نحوه برگزاری تور رو ازشون سوال کنی که به چه نحوی این کار رو انجام میدن، آیا خودشون مستقیماً برگزار کننده هستن یا با آژانس خارجی در ارتباطن. پاسخ آژانس به شما می تونه خیلی به نظر و اعتماد شما کمک کنه.

یادتون باشه بخاطر فضای رقابتی ، یکی از راههای اشتباه‌ برای ارزیابی نحوه کاریه آژانس، استعلام گرفتن از یه آژانس‌ دیگه هستش.

حالا بریم سراغ ویزای تضمینی. بین آژانس ها مرسومه که بگن ما ویزا رو به صورت تضمینی یا ۱۰۰ درصدی می گیریم و این باعث شده هر متقاضی اولین سوالش این باشه که چند درصد احتمال داره ویزا بگیریم؟ اول بگم که این جمله از اساس غلطه، هیچکس و هیچ آژانسی نمیتونه بگه که من ۱۰۰ درصد برای شما ویزا می گیرم، پس هیچ ویزایی تضمینی نیست. یک آژانس می تونه روی خدماتی که به شما میده تضمین بده نه به تصمیم کنسول توی سفارت خونه. دوم اینکه این سواله چند درصد احتمال ویزا وجود داره هم اشتباهه، یک آژانس کار درست همیشه موارد ویزا شدن رو کامل توی پرونده میذاره و باید به شما بگه که دیگه فقط تصمیم کنسول باقی میمونه که آیا بخواد به شما ویزا بده یا نه. جملۀ دیگه هم که خیلی از اوقات میشنوید اینه که ما با سفارت در ارتباطیم یا در سفارت رابط داریم. ببینید دوستان این امر محال نیست اما اگه همچین چیزی باشه هیچوقت به این راحتی کسی به شما نمیگه و شما هم نمیتونید به این راحتی شخصی که با سفارت در ارتباط باشه رو پیدا کنید. پس دقت کنید که این حرفا میتونه گاها برای مجاب کردن شما برای بستن قرارداد باشه و گاها واقعی.

اقامت اروپا

آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همه‌ی انسان‌ها برابرند. (مارتین لوتر‌کینگ)

پذیرش تحصیلی

به نتیجه رسیدن امور مهم، اغلب به انجام یافتن یا نیافتن امری به ظاهر کوچک بستگی دارد. (چاردینی)